Answer:
$50
Explanation:
For computing the intrinsic value, first we have to determine the expected rate of return which is shown below:
Expected rate of return = Risk-free rate of return + Beta × (Market rate of return - Risk-free rate of return)
= 5% + 0.5 × (13% - 5%)
= 5% + 0.5 × 8%
= 5% + 4%
= 9%
Now the intrinsic value of the stock is
= Current year dividend ÷ (Required rate of return - growth rate)
= $6 ÷ (9% + 3%)
= $50