Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
Sales:
September= $6,000
October= $10,000
November= $16,000
December= $12,000
Of the company’s sales, 20 percent are paid for by cash, and 80 percent are sold on credit.
Cash collection November:
Sales in cash= (16,000*0.2)= 3,200
Sales on account October= (10,000*0.8)*0.4= 3,200
Sales on account September= (6,000*0.8)*0.6= 2,880
Total cash collection= $9,280
Cash collection December:
Sales in cash= (12,000*0.2)= 2,400
Sales on account October= (10,000*0.8)*0.6= 4,800
Sales on account November= (16,000*0.8)*0.4= 5,120
Total cash collection= $12,320