Respuesta :
Answer:
—262.71°C
Explanation:
Step 1:
The following data were obtained from the question:
Number of mole (n) = 2.4 moles
Pressure (P) = 2.70 atm
Volume (V) = 0.750 L
Temperature (T) =?
Gas constant (R) = 0.082atm.L/Kmol
Step 2:
Determination of the temperature.
Using the ideal gas equation, the temperature can be obtained as follow:
PV = nRT
2.7 x 0.750 = 2.4 x 0.082 x T
Divide both side by 2.4 x 0.082
T = (2.7 x 0.750) /(2.4 x 0.082)
T = 10.29K
Step 3:
Conversion of Kelvin temperature to celsius temperature.
Temperature (celsius) = temperature (Kelvin) - 273
temperature (Kelvin) = 10.29K
Temperature (celsius) = 10.29 - 273
Temperature (celsius) = —262.71°C
Answer:
10.28Kelvin
Explanation:
Using the ideal gas equation;
PV = nRT
P is the pressure
V is the volume of the gas
n is the number of moles
T is the temperature in Kelvin
R is the Gas constant
Given n = 2.4moles
P = 2.70atm
V = 0.750L
R = 0.0821atm.L/mol.K
From the formula above:
T = PV/nR
T = 2.70×0.750/2.4×0.0821
T = 2.025/0.197
T = 10.28K