Answer:
He invested $20000 for 3% rate and $15000 for 2% rate.
Step-by-step explanation:.
Let the 3% rate be for Account A and the 2% rate for Account B.
From the question, we know that the Principal from both accounts must add up to $35000
[tex]P_A + P_B =[/tex] 35000 ________________________ (1)
We also know that the interest from both accounts add up to $900
[tex]I_A + I_B = $900[/tex]________________________(2)
The Interest from Account A (R = 3%, T = 1) is:
[tex]I_A = \frac{P_A *R*T}{100}[/tex]
This implies that:
[tex]I_A = \frac{P_A *3*1}{100}\\\\\\I_A = \frac{3P_A}{100} \\\\\\100*I_A = 3P_A\\\\\\100I_A - 3P_A = 0[/tex]________________________(3)
The Interest from Account B (R = 2%, T = 1) is:
[tex]I_B = \frac{P_B *R*T}{100}[/tex]
This implies that:
[tex]I_B = \frac{P_B *2*1}{100}\\\\\\I_B = \frac{2P_B}{100} \\\\\\100*I_B = 2P_B\\\\\\100I_B - 2P_B = 0[/tex]_____________________________(4)
From (1),
[tex]P_B = 35000 - P_A[/tex]
Putting this in (4)
[tex]100I_B - 2*(35000 - P_A) = 0\\\\100I_B -70000 + 2P_A = 0\\\\100I_B +2P_A = 70000[/tex]________________(5)
From (2):
[tex]I_A = 900 - I_B[/tex]
Putting this in (3):
[tex]100(900 - I_B) - 3P_A = 0\\\\90000 - 100I_B - 3P_A = 0\\\\100I_B +3P_A = 90000[/tex]_______________________(6)
(5) and (6) are simultaneous equations, hence, we can solve them:
[tex]100I_B +3P_A = 90000\\\\100I_B + 2P_A = 70000[/tex]
Subtracting (5) from (6):
[tex]3P_A - 2P_A = 90000 - 70000[/tex]
[tex]P_A =[/tex] $20000
Hence:
[tex]P_B = 35000 - 20000\\\\[/tex]
[tex]P_B =[/tex] $15000
Also:
[tex]100I_B + 3P_A = 90000\\\\100I_B + (3 * 20000) = 90000\\\\100I_B + 60000 = 90000\\\\\\100I_B = 90000 - 60000\\\\100I_B = 30000[/tex]
[tex]I_B = 3000/100[/tex] = $300
Hence:
[tex]I_A = 900 - 300\\\\[/tex]
[tex]I_A =[/tex] $600
Hence, Larry invested $20000 at 3% annual interest and got $600 interest. He also invested $15000 at 2% annual interest and got $300.