contestada

When Arjun makes hot cocoa, he adds 20\text{ mL}20 mL20, start text, space, m, L, end text of chocolate syrup for every 333 ounces of hot water. Arjun's brother, Eli, adds 45\text{ mL}45 mL45, start text, space, m, L, end text of chocolate syrup for every 666 ounces of hot water.

Respuesta :

Answer:

Hi There!

Answer:

The hot coca mad by Eli is more chocolaty because it has more chocolate in lesser amount of water.

Because, Arjun takes quantity of chocolate = 20 mL

Choice 1.

Arjun takes quantity of water = 33 ounces

The Chocolate to Water ratio is

Chocolate : Water = 20 : 33

Dividing by 20, We get

Chocolate : Water = 1 : 1.65

Choice 2.

Arjun add 1 ml of chocolate in 1.65 ounces of water.

Eli takes quantity of chocolate = 45 mL

Eli takes quantity of water = 66 ounces

The Chocolate to Water ratio is

Chocolate : Water = 45 : 66

Dividing by 45 , we get

Chocolate : Water = 1 : 1.47

Eli add 1 ml of chocolate in 1.47 ounces of water.

So, The hot coca mad by Eli is more chocolaty because it has more chocolate in lesser amount of water.

Good Luck!

Answer:

Eli is more chocolaty because it has more chocolate in lesser amount of water.

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico