Use the given degree of confidence and sample data to construct a confidence interval for the population mean mu. Assume that the population has a normal distribution. Thirty randomly selected students took the calculus final. If the sample mean was 95 and the standard deviation was​ 6.6, construct a​ 99% confidence interval for the mean score of all students.

Respuesta :

Answer:

[tex]95-2.76\frac{6.6}{\sqrt{30}}=91.674[/tex]    

[tex]95+2.76\frac{6.6}{\sqrt{30}}=98.326[/tex]    

We can say at 99% confidence that the true mean is between (91.674;98.326)    

Step-by-step explanation:

Data given

[tex]\bar X=95[/tex] represent the sample mean

[tex]\mu[/tex] population mean (variable of interest)

s=6.6 represent the sample standard deviation

n=30 represent the sample size  

The confidence interval for the mean is given by the following formula:

[tex]\bar X \pm t_{\alpha/2}\frac{s}{\sqrt{n}}[/tex]   (1)

We need to find the critical value [tex]t_{\alpha/2}[/tex] and we need to find first the degrees of freedom, given by:

[tex]df=n-1=30-1=29[/tex]

Since the Confidence is 0.99 or 99%, the value of [tex]\alpha=0.01[/tex] and [tex]\alpha/2 =0.005[/tex], and we can use excel, a calculator or a table to find the critical value. The excel command would be: "=-T.INV(0.005,29)".And we see that [tex]t_{\alpha/2}=2.76[/tex]

And replacing we got:

[tex]95-2.76\frac{6.6}{\sqrt{30}}=91.674[/tex]    

[tex]95+2.76\frac{6.6}{\sqrt{30}}=98.326[/tex]    

We can say at 99% confidence that the true mean is between (91.674;98.326)    

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico