You bought stocks in 2 different companies yesterday: 100 shares of stock "a" was purchased at $21.15 per share and gained 6% today; 50 shares of stock "b" was purchased at $14.23 per share and lost 1.5% today. What is your percentage gain or loss on your 2 stock portfolio?

Respuesta :

Answer:

4.11%

Step-by-step explanation:

Gain on stock a:

(21.15 × 100) × 6/100

126.9

Loss on stock b:

(14.23 × 50) × 1.5/100

10.6725

Net gain:

126.9 - 10.6725

116.2275

Total share value:

(21.15 × 100) + (14.23 × 50)

2826.5

% gain:

116.2275/2826.5 × 100

4.112064391%

your percentage gain on your 2 stock portfolio will be 4.11%.

Given,

The per share cost of stock "a" is $21.15 .

So the total cost of 100 shares of stock "a" will be,

[tex]21.15\times100=2115[/tex] dollars.

The per share cost of stock "b" is $14.23 .

So, the total cost of 50 shares of stock "b" will be,

[tex]14.23\times50=711.5[/tex] dollars.

Total investment on both the shares will be,

[tex]2115+711.5=2826.5[/tex] dollars.

Since stock "a" gained 6% today, so total gain in stock "a" will be,

[tex]\dfrac{2115\times 6 }{100}=126.9[/tex] dollars.

Now, share "b" lost 1.5% today, so total loss in stock "b" will be,

[tex]\dfrac{711.5\times1.5}{100} =10.67[/tex] dollars.

Now, overall gain in both the shares will be,

[tex]126.9-10.67=116.22[/tex] dollars.

Percentage gain will be,

[tex]\dfrac{116.22}{2826.5} \times 100\%=4.11\%[/tex]

Hence your percentage gain is 4.11%.

For more details on percentage follow the link:

https://brainly.com/question/8011401

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico