Respuesta :
Answer:
The angular velocity is [tex]w = 53.35 \ rounds /minute[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The mass of the block is [tex]m = 61.2kg[/tex]
The of the pulley is [tex]M = 14.2 kg[/tex]
The radius of the pulley is [tex]R = 1.5m[/tex]
The radius of the cord around the pulley is [tex]r = 1.5 m[/tex]
The distance of the block to the floor is [tex]d = 8.0 m[/tex]
From the question we are told that the moment of inertia of the pulley is
[tex]I = \frac{1}{2} MR^2 kg \cdot m^2[/tex]
Substituting value
[tex]I = \frac{1}{2} * 14.2 * (1.5)^2[/tex]
[tex]I = 15.975 kg \cdot m^2[/tex]
Using the Newtons law we can express the force acting on the vertical axis as
[tex]ma = mg -T[/tex]
=> [tex]T = mg -ma[/tex]
Now when the pulley is rotated that torque generated on the massless cord as a r result of the tension T and the radius of the cord around the pulley is mathematically represented as
[tex]\tau = I \alpha[/tex]
Here [tex]\alpha[/tex] is the angular acceleration
Here [tex]\tau[/tex] is the torque which can be equivalent to
[tex]\tau = T r[/tex]
Substituting this above
[tex]Tr = I \alpha[/tex]
Substituting for T
[tex](mg - ma ) r = I\ r \alpha[/tex]
Here [tex]a[/tex] is the linear acceleration which is mathematically represented as
[tex]a = r\alpha[/tex]
[tex](mg - m(r\alpha ) ) r = I\ r \alpha[/tex]
[tex]mgr = I\alpha + m(r\alpha ) r[/tex]
[tex]mgr = \alpha [ I + mr^2][/tex]
making [tex]\alpha[/tex] the subject
[tex]\alpha = \frac{mgr}{I -mr ^2}[/tex]
Substituting values
[tex]\alpha = \frac{61.2 * 1.5 * 9.8}{15.975 + (61.2 ) * (1.5)^2}[/tex]
[tex]\alpha =5.854 rad /s^2[/tex]
Now substituting into the equation above to obtain the acceleration
[tex]a = 5.854 * 1.5[/tex]
[tex]a=8.78 m/s^2[/tex]
This acceleration is [tex]a = \frac{v}{t}[/tex]
and v is the linear velocity with is mathematically represented as
[tex]v = \frac{d}{t}[/tex]
Substituting this into the formula acceleration
[tex]a = \frac{d}{t^2}[/tex]
making t the subject
[tex]t = \sqrt{\frac{d}{a} }[/tex]
substituting value
[tex]t = \sqrt{\frac{8}{8.78}}[/tex]
[tex]t = 0.9545 \ s[/tex]
Now the linear velocity is
[tex]v = \frac{8}{0.9545}[/tex]
[tex]v = 8.38 m/s[/tex]
The angular velocity is
[tex]w = \frac{v}{r}[/tex]
So
[tex]w = \frac{8.38}{1.5}[/tex]
[tex]w = 5.59 rad/s[/tex]
Generally 1 radian is equal to 0.159155 rounds or turns
So 5.59 radian is equal to x
Now x is mathematically obtained as
[tex]x = \frac{5.59 * 0.159155}{1}[/tex]
[tex]= 0.8892 \ rounds[/tex]
Also
60 second = 1 minute
So 1 second = z
Now z is mathematically obtained as
[tex]z = \frac{ 1}{60}[/tex]
z [tex]= 0.01667 \ minute[/tex]
Therefore
[tex]w = \frac{0.8892}{0.01667}[/tex]
[tex]w = 53.35 \ rounds /minute[/tex]