jayleent14
jayleent14 jayleent14
  • 30-04-2020
  • Mathematics
contestada

Store A: 36 oz. for $26.62. Store B: 28 oz. for $22.42. Which is the better buy & by how much?

Respuesta :

tigers341
tigers341 tigers341
  • 30-04-2020

Answer:

Store A

Step-by-step explanation:

26.62÷36=0.739 so round up so its 0.74

22.42÷28=0.800

so store a is the cheaper by $0.06 per ounce

please mark brainlist

Answer Link

Otras preguntas

Which does not occur during translation? tRNA pairs with complementary mRNA. A peptide bond is created between amino acids. DNA is transcribed into a complement
pyramids were built to serve as the tombs of the pharaohs. true or false
The beginning of the Reformation began with this Medieval monk who broke from the Church. a. Martin Luther b. Frederick c. Johannes Tetzel d. Ulrich Zwingli
Hey i really need help can anyone help i did attached it for you and it is since
Who was a member of the U.S.-backed Mujahadeen? Konstantin Chernenko Lech Walesa Mikhail Gorbachev Oliver North Osama bin Laden
What is the percent decrease from 60 to 39?
what are some interesting facts about magnesium, lead, phosphorus and magnesium nitrate?
Mark each statement if it accurately describes Greek architecture. A. Architects showcased Spartan deeds. B. The sculptor Phidias created a giant statue of Athe
this plant part is made of tiny tubes for carrying water,minerals and food
Write the polynomial 4x2 + x5 – 12 + 6x in standard form.