Respuesta :

Answer:

Volume=0.003m^3 density=6000kg/m^3

Explanation:

mass=18kg

volume=length x width x height

Volume of block=0.1x0.15x0.2

volume of block=0.003m^3

Density=mass ➗ volume

Density=18 ➗ 0.003

Density=6000kg/m^3

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico