The final solution had a volume of 1.0L and a molarity of 0.925. How many moles of Nickel (II) chloride were present in the solution?

Respuesta :

Answer: The moles of nickel (II) chloride were present in the solution are 0.925

Explanation:

Molarity is defined as the number of moles of solute dissolved per liter of the solution.

[tex]Molarity=\frac{n}{V_s}[/tex]

where,

Molarity = 0.925

n= moles of solute  = 0.2

[tex]V_s[/tex] = volume of solution in L = 1.0 L

Now put all the given values in the formula of molarity, we get

[tex]0.925=\frac{moles}{1.0L}[/tex]

[tex]moles=0.925\times 1.0=0.925[/tex]

Therefore, the moles of nickel (II) chloride were present in the solution are 0.925

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico