Respuesta :
Answer:
percentage of water = 18.76%
Explanation:
A chemist has a sample of hydrated Li2SiF6 and it weighs 0.4813 grams.
The overall weight of the compound is 0.4813 grams.
weight of hydrated sample = 0.4813 grams.
weight of anhydrous compound = 0.391 grams
percentage weight of water = mass of water/mass of the hydrated compound × 100
mass of water = mass of hydrated compound - mass of anhydrous compound
mass of water = 0.4813 - 0.391 = 0.0903 grams.
percentage of water = 0.0903/0.4813 × 100
percentage of water = 9.03/0.4813
percentage of water = 18.761687097
percentage of water = 18.76%
Answer:
18.8%
Explanation:
Step 1:
The following data were obtained from the question.
Mass of hydrated Li2SiF6 = 0.4813 g
Mass of anhydrous Li2SiF6 = 0.391 g
Step 2:
Determination of the mass of the water in the hydrate.
Mass of water = (Mass of hydrated Li2SiF6) - (Mass of anhydrous Li2SiF6)
Mass of water = 0.4813 - 0.391
Mass of water = 0.0903 g
Step 3:
Determination of the percentage of water in the hydrate.
The percentage of water = Mass of water/ mass of hydrate x 100
The percentage of water = 0.0903/0.4813 x 100
The percentage of water = 18.8%