Given Information:
Smoothing constant = α = 0.25
Initial forecast salary = F₀ = $55,000
Actual salaries = A = $60,000, $72,000, $84,500, and $96,000
Required Information:
Forecast salaries = F = ?
Answer:
[tex]F_{1} = \$56,250\\F_{2} =\$ 60,187.5\\F_{3} = \$66,265.6\\F_{4} = \$73,699.2\\[/tex]
Step-by-step explanation:
The exponential smoothing model is given by
[tex]F_{n} = \alpha \cdot A_{n - 1} + (1 - \alpha ) F_{n - 1}[/tex]
Where
[tex]F_{n}[/tex] is the forecast salary for nth graduate class
α is the smoothing constant
[tex]A_{n-1}[/tex] is the actual salary of n - 1 graduate class
[tex]F_{n-1}[/tex] is the forecast salary of n - 1 graduate class
For n = 1
[tex]F_{1} = 0.25 \cdot A_0} + (1-0.25) \cdot F_{0}\\F_{1} = 0.25 \cdot 60,000} + (0.75) \cdot 55,000\\F_{1} = 56,250[/tex]
For n = 2
[tex]F_{2} = 0.25 \cdot A_1} + (1-0.25) \cdot F_{1}\\F_{2} = 0.25 \cdot 72,000} + (0.75) \cdot 56,250\\F_{2} = 60,187.5[/tex]
For n = 3
[tex]F_{3} = 0.25 \cdot A_2} + (1-0.25) \cdot F_{2}\\F_{3} = 0.25 \cdot 84,500} + (0.75) \cdot 60,187.5\\F_{3} = 66,265.625[/tex]
For n = 4
[tex]F_{4} = 0.25 \cdot A_3} + (1-0.25) \cdot F_{3}\\F_{4} = 0.25 \cdot 96,000} + (0.75) \cdot 66,265.625\\F_{4} = 73,699.218[/tex]
Therefore, the foretasted starting salaries are
[tex]F_{1} = \$56,250\\F_{2} =\$ 60,187.5\\F_{3} = \$66,265.6\\F_{4} = \$73,699.2\\[/tex]