Respuesta :

Answer:

A; The approximate area of the shaded sector is 283[tex]cm^{2}[/tex]

Step-by-step explanation:

In this question, we are tasked with calculating the area of the sector of a circle that subtends a particular angle at the center of the circle

To calculate this, we use the formula for the area of a sector.

Mathematically,

Area of the shaded sector = θ/360 × π × [tex]r^{2}[/tex]

In this question, The angle subtended by the sector ;θ = 100° and radius of the circle r = 18 cm

Area = 100/360 × 22/7 × [tex]18^{2}[/tex] = 712,800/2520 = 282.86 which is approximately 283[tex]cm^{2}[/tex]

Answer:

[tex]A \approx 282.743\,cm^{2}[/tex]

Step-by-step explanation:

The approximate area of the shaded sector is:

[tex]A = \frac{100}{360}\cdot \pi\cdot (18\,cm)^{2}[/tex]

[tex]A \approx 282.743\,cm^{2}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico