Respuesta :
Answer:
1.25
Explanation:
From refractive index of the substance in the tub, n = sini/sinr where i = angle of incidence = 28° and r = angle of refraction = 22°
So, n = sini/sinr = sin28°/sin22° = 1.253 ≅ 1.25
The index of refraction of the substance in this tub is equal to 1.25.
Given the following data:
- Angle of incidence = 28°.
- Angle of refraction = 22°.
What is Snell's law?
Snell's law gives the relationship between the angle of incidence and angle of refraction with respect to light or other waves passing through a media or two different substances such as glass, water or air.
Snell's Law states that the when light travels from one medium to another, it generally refracts. Mathematically, it is given by this formula:
[tex]n=\frac{sini}{sinr}[/tex]
Substituting the given parameters into the formula, we have;
[tex]n=\frac{sin28}{sin22}\\\\n=\frac{0.4695}{0.3746}[/tex]
n = 1.25
Read more on refraction here: https://brainly.com/question/15838784