Answer:
The speed with which the disk slides across the surface is 2.36 m/s.
Explanation:
Given that,
Mass of the disk, m = 0.144 kg
Spring constant of the spring, k = 164 N/m
The spring is compressed from its equilibrium position by 7 cm or 0.07 m
We need to find the speed with which the disk slides across the surface. It is a case of conservation of energy in which the energy of the spring is gained by its kinetic energy. It is given by :
[tex]\dfrac{1}{2}kx^2=\dfrac{1}{2}mv^2[/tex]
v is speed of the disk.
[tex]kx^2=mv^2\\\\v=\sqrt{\dfrac{kx^2}{m}} \\\\v=\sqrt{\dfrac{164\times 0.07^2}{0.144}} \\\\v=2.36\ m/s[/tex]
So, the speed with which the disk slides across the surface is 2.36 m/s.