Respuesta :
Answer:
22.656 grams of oxygen gas are there in a 2.3L tank at 7.5 atm and 24° C
Explanation:
An ideal gas is characterized by three state variables: absolute pressure (P), volume (V), and absolute temperature (T). The relationship between them constitutes the ideal gas law:
P * V = n * R * T
where R is the molar constant of the gases and n the number of moles.
In this case you know:
- P= 7.5 atm
- V= 2.3 L
- n= ?
- R= 0.082 [tex]\frac{atm*L}{mol*K}[/tex]
- T= 24 °C= 297 °K (being 0°C=273°K)
Replacing:
[tex]7.5 atm* 2.3 L=n*0.082 \frac{atm*L}{mol*K} *297K[/tex]
Solving:
[tex]n=\frac{7.5 atm* 2.3 L}{0.082 \frac{atm*L}{mol*K} *297K}[/tex]
n=0.708 moles
Knowing that oxygen gas is a diatomic gas of molecular form O₂ and its mass is 32 g / mole, you can apply the following rule of three: if 1 mole contains 32 grams, 0.708 moles, how much mass will it have?
[tex]mass=\frac{0.708 moles*32 grams}{1mole}[/tex]
mass= 22.656 grams
22.656 grams of oxygen gas are there in a 2.3L tank at 7.5 atm and 24° C
Answer:
The mass of oxygen gas is 22.66 grams
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of tank = 2.3 L
Pressure = 7.5 atm
Temperature = 24.0°C = 273 +24 = 297 K
Step 2: Calculate moles oxygen gas
p*V = n*R*T
⇒with p = the pressure of the oxygen gas = 7.5 atm
⇒with V = the volume of the tank : 2.3 L
⇒with n = the moles of oxygen gas = TO BE DETERMINED
⇒with R = the gas constant = 0.08206L*atm/mol*K
⇒with T = the temperature = 297 K
n = (p*V- / (R*T)
n = (7.5 atm * 2.3L) / (0.08206 L*atm/mol*L * 297K)
n = 0.708 moles
Step 3: Calculate mass of oxygen gas
Mass O2 = moles O2 = molar mass O2
Moles O2 = 0.708 moles * 32.0 g/mol
Moles O2 = 22.66 grams
The mass of oxygen gas is 22.66 grams