Answer : The hydroxide ion concentration of a solution is, [tex]5\times 10^{-14}[/tex]
Explanation :
As we know that [tex]HCO_3^-[/tex] dissociates in water to give hydrogen ion [tex](H^+)[/tex] and carbonate ion [tex](CO_3^{2-})[/tex].
As, 1 mole of [tex]HCO_3^-[/tex] dissociates to give 1 mole of hydrogen ion [tex](H^+)[/tex]
Or, 1 M of [tex]HCO_3^-[/tex] dissociates to give 1 M of hydrogen ion [tex](H^+)[/tex]
So, 0.200 M of [tex]HCO_3^-[/tex] dissociates to give 0.200 M of hydrogen ion [tex](H^+)[/tex]
Now we have to calculate the hydroxide ion concentration.
As we know that:
[tex][H^+][OH^-]=1\times 10^{-14}[/tex]
[tex]0.200\times [OH^-]=1\times 10^{-14}[/tex]
[tex][OH^-]=5\times 10^{-14}[/tex]
Therefore, the hydroxide ion concentration of a solution is, [tex]5\times 10^{-14}[/tex]