cyrilliawaninde cyrilliawaninde
  • 29-04-2020
  • Mathematics
contestada

At Safeway, 4 pounds of dog food cost $7.20. What is the unit price, or price per pound of dog food?

Respuesta :

billybonz13
billybonz13 billybonz13
  • 29-04-2020
4p=7.20
P= 1.80
Each pound is $1.80
Answer Link
alyson154
alyson154 alyson154
  • 29-04-2020

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

Because 4lbs is $7.20, if you divide $7.20 by 4 that'll give you the price per lb.

Answer Link

Otras preguntas

How many $3.50 burgers can you buy for a million and 60 dollars?
What became of Wade-Davis Bill?
What are some common mistakes students make with decomposition reactions?
How to graph the function with the given domain. Then how to identify the range of the function: y=-2x+4: Domain x ≤0 Please show all steps and answer! :)
Te decimal.with one more thenth than 15.237
Te decimal.with one more thenth than 15.237
The capacity of a beaker is 150ml,how many beakers can be filled from a 4L Container ? Vitamin c Comes from pills with strength of 500 mg ,how many pills woul
What is the greatest common factor for 18 & 130
Use the digits 1-7 to create a seven-digit number that can be rounded to 6,300,000.
How do you turn a fraction into a decimal and a decimal into a fraction