Answer:
Step-by-step explanation:
Cost of Truck = $60,000
Expected use = 100,000 miles
Residual value = $10,000
Depreciation per mile = ( Cost of Truck- Residual value)/ Estimated use
= ( 60,000-10,000)/100,000
= 50,000/100,000
= $0.5
Miles driven in first year = 16,000
Depreciation expense for first year = Miles driven in first year x Depreciation per mile
= 16,000 x 0.5
= $8,000