Respuesta :
Answer:
39.3%
Explanation:
Our guide in solving the problem must be the reaction equation hence it is pertinent to put down first:
CaF2 + H2SO4 --> CaSO4 + 2HF
We have a very important information in the question, sulphuric acid is present in excess. This implies that calcium fluoride is the limiting reactant.
Number of moles of calcium fluoride reacted= mass of calcium fluoride reacted/ molar mass of calcium fluoride
Molar mass of calcium fluoride= 78.07 g/mol
Number of moles of calcium fluoride= 11g/78.07 g/mol = 0.14 moles of Calcium flouride
Since 1 mole of calcium fluoride yields two moles of 2 moles hydrogen fluoride
0.14 moles of calcium fluoride will yield 0.14×2= 0.28 moles of hydrogen fluoride
Mass of 0.28 moles of hydrogen fluoride = number of moles× molar mass
Molar mass of hydrogen flouride= 20.01 g/mol
Mass of HF= 0.28 moles × 20.01 g/mol= 5.6 g this is the theoretical yield of HF
Actual yield of HF was given in the question as 2.2g
% yield of HF= actual yield/ theoretical yield ×100
%yield of HF= 2.2/5.6 ×100
% yield of HF= 39.3%
Answer:
A. The theoretical yield of HF is 5.64g
B. The percentage yield of HF is 39%
Explanation:
Step 1:
The balanced equation for the reaction:
CaF2 + H2SO4 --> CaSO4 + 2HF
Step 2:
Determination of the mass of CaF2 that reacted and the mass of HF produced from the balanced equation. This is illustrated below:
Molar Mass of CaF2 = 40 + (19x2) = 40 + 38 = 78g/mol
Molar Mass of HF = 1 + 19 = 20g/mol
Mass of HF from the balanced equation = 2 x 20 = 40g.
From the balanced equation above,
78g of CaF2 reacted and 40g of HF were produced.
A. Determination of the theoretical yield of HF.
This is illustrated below:
From the balanced equation above,
78g of CaF2 reacted to produce 40g of HF.
Therefore, 11g of CaF2 will react to produce = (11 x 40)/78 = 5.64g of HF.
The theoretical yield of HF is 5.64g
B. Determination of the percentage yield.
The percentage yield of HF can be obtained as follow:
Actual yield = 2.2g
Theoretical yield = 5.64g
Percentage yield =?
Percentage yield = Actual yield/Theoretical yield x100
Percentage yield = 2.2/5.64 x 100
Percentage yield = 39%
The percentage yield of HF is 39%