Respuesta :

Answer:

5.0 %

Explanation:

Given data

  • Volume of ethylene glycol (solute): 50 mL
  • Volume of water (solvent): 950 mL

Step 1: Calculate the volume of solution

If we assume that the volumes are additive, the volume of the solution is equal to the sum of the volume of the solute and the solvent.

V = 50 mL + 950 mL = 1000 mL

Step 2: Calculate the percent by volume

We will use the following expression.

[tex]\% v/v = \frac{volume\ of\ solute}{volume\ of\ solution} \times 100 \% = \frac{50mL}{1000mL} \times 100 \% = 5.0\%[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico