Respuesta :
Answer:
To make a 3.50 M solution, 38.5 moles of solute will be needed if 11 liters of solution are required.
Explanation:
Molarity is defined as a concentration unit that indicates the number of moles of solute per liter of solution. That is, it indicates the number of moles of solute that are dissolved in a given volume. Then, the molarity is calculated by dividing the moles of the solute by the liters (volume) of the solution:
[tex]Molarity( M)=\frac{number of moles of solute}{volume}[/tex]
Molarity is expressed in units ([tex]\frac{moles}{liter}[/tex]).
So, knowing the definition of molarity, you can apply a rule of three as follows: if by the definition of molarity in 1 L of solution there are 3.5 moles of solute, in 11 L of solution how many moles of solute are there?
[tex]moles=\frac{11 L*3.5 moles}{1L}[/tex]
moles=38.5
To make a 3.50 M solution, 38.5 moles of solute will be needed if 11 liters of solution are required.
Answer:
The number of moles is 38.5 moles
Explanation:
Given:
Concentration of the solution = 3.5 M
Volume of solution = 11 L
Question: How many moles of solute, nsol = ?
The molarity is the number of moles of the solute divided by the volume of the solution, in this case:
[tex]n_{sol} =Molarity*Volume=3.5\frac{mol}{L} *11L=38.5moles[/tex]