Two balloons are charged with an identical quantity and type of charge: -6.25 nanoCoulombs (10-9). They are held apart at a separation distance of 61.7 cm (make sure to use METERS!). Determine the magnitude of the electrical force of repulsion between them.

Respuesta :

Answer:

force between both the balloons is [tex]9.23\times 10^{-7}N[/tex]  

Explanation:

It is given charge on both balloons are same and equal to [tex]q=-6.25\times 10^{-9}C[/tex]

Separation between both the balloons [tex]r=61.7cm=0.617m[/tex]

According to Coulomb's law force between two charges is given by

[tex]F=\frac{1}{4\pi \epsilon _0}\frac{q^2}{r^2}=\frac{Kq^2}{r^2}[/tex]

Therefore force is equal to

[tex]F=\frac{9\times 10^9\times (-6.25\times 10^{-9})^2}{0.617^2}[/tex]

[tex]F=9.23\times 10^{-7}N[/tex]

So force between both the balloons is [tex]9.23\times 10^{-7}N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico