A straightforward method of finding the density of an object is to measure its mass and then measure its volume by submerging it in a graduated cylinder. What is the density (in g/cm3) of a 260 g rock that displaces 83.0 cm3 of water?

Respuesta :

Answer:

Density of rock will be equal to [tex]3.13g/cm^3[/tex]

Explanation:

It is given that mass of the rock [tex]m=260gram[/tex]

Volume displaced bu rock [tex]V=83cm^3[/tex]

We have to find the density of rock

Density is equal to ratio of mass and volume

Therefore density of rock [tex]\rho =\frac{m}{V}[/tex]

[tex]\rho =\frac{260}{83}=3.13g/cm^3[/tex]

So density of rock will be equal to [tex]3.13g/cm^3[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico