A composite figure has a radius of 10 cm.
10 cm
What is the area of this composite figure? Use 3.14 for $.
23.55 cm
78.5 cm
© 235.5 cm?
314 cm?
Mark this and return
Save and Exit
-
Next
Next

Respuesta :

Answer: 314cm

Step-by-step explanation:

The area of a circle = πr^2

where π = 3.14

r = radius

From the question, we've been given the radius as 10cm. So, we plug the radius into the formula.

Area= πr^2

= 3.14 × (10 × 10)

= 3.14 × 100

= 314 cm

Answer:

Step-by-step explanation:

Given a composite figure,

A circle of radius r = 10cm

We want to find the area of the circle?

Area of a circle is calculated using

A = πr²

Where π is given to be 3.14

π = 3.14

And r is the radius of the circle

Then, area of the composite figure is

A = πr²

A = 3.14 × 10²

A = 3.14 × 100

A = 314 cm²

The last option is correct

ACCESS MORE
EDU ACCESS