We have been given that Jackson purchases a new car for $48,000. The car's value can be modeled by the following exponential function: [tex]y = 48000(0.76)^t[/tex] where y represents the car's value and t represents time in years. We are asked to find the decay rate as a percentage.
We know that an exponential decay function is in form [tex]y=a\cdot (1-r)^x[/tex], where,
y = Final value,
a = Initial value,
r = Decay rate in decimal form,
x = time.
Upon comparing our given function [tex]y = 48000(0.76)^t[/tex] with standard decay function [tex]y=a\cdot (1-r)^x[/tex], we can see that [tex]1-r=0.76[/tex].
Let us solve for r.
[tex]1-1-r=0.76-1[/tex]
[tex]-r=-0.24[/tex]
[tex]r=0.24[/tex]
Let us convert 0.24 into percentage.
[tex]0.24\times 100\%=24\%[/tex]
Therefore, the decay rate is 24%.