Answer:
(a) The meaning of W'(8) is the rate of change of the depth of the water at time t = 8 hours is -0.8 ft/hr
(b) The tangent line equation is Y = 0.79×t +6.143
Therefore, W(3.5) ≤ 9 as 0.79×3.5 +6.143 = 8.908 < 9
(c) [tex]\lim_{t \to 2 }\frac{W(t) - t^3 + \frac{1}{4} }{t -2}[/tex] is [tex]\frac{\sqrt{3} \pi -96 }{8}[/tex]
Step-by-step explanation:
Here we have
[tex]W(t) = \begin{cases}\frac{17}{2}-\frac{3}{2}\cos \left (\frac{\pi t}{6} \right ) & \text{ if } 0\leq t\leq 6 \\ 10-\frac{1}{5}\left (t-6 \right )^{2} & \text{ if } 6< t\leq 10 \end{cases}[/tex]
(a) To find W'(8) we have
W(8) = [tex]10-\frac{1}{5}\left (8-6 \right )^{2}[/tex]
Therefore, W'(8) given by the following relation;
[tex]W'(t) = \frac{\mathrm{d} \left (10-\frac{1}{5}\left (t-6 \right )^{2} \right )}{\mathrm{d} t} = - \frac{2t-12}{5}[/tex]
∴[tex]W'(8) =- \frac{2\times 8-12}{5} = -0.8 \ ft/hr[/tex]
The meaning of W'(8) is the rate of change of the depth of the water at time t = 8 hours = -0.8 ft/hr
b) Here we have the line tangent is given by the slope of the graph at the point t = 3, therefore we have
W'(t), t = 3 = [tex]\frac{\pi \sin(\frac{\pi t}{6} )}{4}[/tex]
The tangent line equation is Y = 0.79×t +6.143
Therefore, W(3.5) ≤ 9 as 0.79×3.5 +6.143 = 8.908 < 9
c) [tex]\lim_{t \to 2 }\frac{W(t) - t^3 + \frac{1}{4} }{t -2}[/tex] where W(t) = [tex]\frac{17}{2}-\frac{3}{2}\cos \left (\frac{\pi t}{6} \right )[/tex]
[tex]\lim_{t \to 2 }\frac{W(t) - t^3 + \frac{1}{4} }{t -2}[/tex] = [tex]\frac{\sqrt{3} \pi -96 }{8}[/tex].