hlsgymnast707 hlsgymnast707
  • 29-04-2020
  • Business
contestada

This is the expense for a good or product that changes in proportion to the activity of the company.

Respuesta :

arsingh93
arsingh93 arsingh93
  • 30-04-2020

Answer:

Variable costs

Explanation:

Variable costs are those that vary with the level of activity of the company. For example, raw materials are a variable cost. If you sell 10 units at $1 per unit, the variable cost is $10. If you sell 15 units it's $15. Fixed cost remains the same regardless of the number of units sold.

Answer Link

Otras preguntas

Al’s Produce Stand sells 6 ears of corn for $1.50. Barbara’s Produce Stand sells 13 ears of corn for $3.12. Write two equations, one for each produce stand, tha
The mapping below shows y as a function fo x? True False
Zhang Industries budgets production of 300 units in June and 310 units in July. Each unit requires 1.5 hours of direct labor. The direct labor rate is $14 per h
Why is it important that the lynx raised in captivity remain fearful of humans?
help! please and thanks ;ccc
There are 5 chairs to every 2 tables in class. Which ratio is equivalent to 5:22 35:14 15:12 10:6 40:18
Given the information below, prove the lines are parallel and state the converse
find the value of x
What was Germany's military plan called?
Wind, humidity, and rocks are all ____________________in a terrestrial ecosystem.