contestada

An object with a mass of 2.3 kg has a force of 6.2 newtons applied to it. What is the resulting acceleration of the object?

Respuesta :

Answer:2.7m/s^2

Explanation:

mass=2.3kg

Force=6.2Newton

Acceleration=force ➗ mass

Acceleration=6.2 ➗ 2.3

Acceleration=2.7m/s^2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico