Respuesta :
Answer:
Refractive index = 1.33
Explanation:
Refractive index is of a material explains how light passes through a medium. It is the ratio of speed of light in vacuum to the speed of light in the medium.
We know the speed of light in water is [tex] 2.25* 10^8 [/tex] and there is a change iñ speed of light in every medium it passes (except when it passes through vacuum). The change in speed of light is known to be = [tex] 2.99*10^8[/tex]
Given speed of light = 2.25*10^8 m/s
Formula for refractive index:
[tex]n = \frac{c}{v}[/tex]
Where,
change in speed of light, c= [tex] 2.99*10^8[/tex]
speed of light, v = 2.25*10^8 m/s
[tex] Refractive index, n = \frac{2.99*10^8}{2.55*10^8} [/tex]
= 1.328
= 1.33
The liquid is water, and the index of refraction of water is 1.33
The index of refraction of the liquid will be "1.33".
As we know,
- Speed of light, [tex]v = 2.25\times 10^8 \ m/s[/tex]
- Change in speed of light, [tex]c = 2.99\times 10^8[/tex]
The refractive index will be:
→ [tex]n = \frac{c}{v}[/tex]
By substituting the values,
[tex]= \frac{2.99\times 10^8}{2.55\times 10^8}[/tex]
[tex]= 1.33[/tex]
Thus the approach above is right.
Learn more about refractive index here:
https://brainly.com/question/22598078