Liam biked for 3 hours at a speed of 8 mph and then walked the remaining part of his way at a speed of 3 mph. If the total distance he covered was 30 miles, how much time did he walk?

Respuesta :

Answer:

2 hours

Step-by-step explanation:

First we need to know the distance Liam travelled using the bike.

If his speed was 8 mph and he travelled 3 hours, the distance travelled by bike is:

d = 8 * 3 = 24 miles

The total distance is 30 miles, so the remaining is:

30 - 24 = 6 miles

He travelled 6 miles with the speed of 3 mph, so the time walking is:

time = 6 / 3 = 2 hours

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico