Respuesta :

Answer:

Maximum force on the charge is 240 N

Explanation:

We have given charge q = 2C

Speed of the charge v = 15 m/sec

Magnetic field B = 8 T

It is known that magnetic force on the moving charge is given by

[tex]F=qvBsin\Theta[/tex]

Maximum force will be equal to

[tex]F=qvB[/tex]

[tex]F=2\times 15\times 8=240N[/tex]

Therefore maximum force on the charge is 240 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico