Respuesta :
Question: The question is incomplete. The bicycle chain diagram wasn't attached to your question. Find attached of the diagram and the answer.
A bicycle chain is pulled tightly so that mn is a common tangent of the gears. Find the distance between the centers of the gears.
Answer: The distance between the centers of the gears is 17.8 in
Explanation:
From the attached file, using Pythagoras theorem to find the value of x, we have;
h = 4.3 - 1.8
= 2.5
x² = MN² + h²
x² = 17.6² +2.5²
x² = 309.76 + 6.25
x² = 316.01
x = √316.01
x = 17.8
Therefore, the distance between the centre of the gear is 17.8 in



Based on the information given, the distance between the centers of the gears will be 17.4 inches.
From the information given, the difference of the radius will be:
= 4.3 - 1.8 = 2.5 inches
The tangent is 17.6 inches.
Therefore, the distance between the centers of the gears will be the difference between the square root of 17.6 squared and 2.5 squared. This will be 17.4 inches.
Learn more about gears on;
https://brainly.com/question/13306731