A commercial bank has excess reserves of $5000 and a required reserve ratio of 20 percent. it makes a loan of $6000 to a borrower. the borrower writes a check for $6000 that is deposited in another commercial bank. after the check clears, the first bank will be short of reserves in the amount of:

Respuesta :

Answer:

The first bank will be short of reserves in the amount of $1,000

Explanation:

According to the given data, we have the following:

bank excess reserves=$5,000

reserve ratio=20%

Total Reserve= $5000+(20%*$5,000)= $6,000

Therefore, to calculate the reserve shortage we would have to make the following calculation:

reserve shortage=$6,000 - $5,000 = $1,000

The first bank will be short of reserves in the amount of $1,000

Answer:

$1,000

Explanation:

To this calculation, we can use the following method

The bank has excess reserve of = $5,000

Loan been made to a borrower = $6,000

The amount that it will be short of it reserve is = Loan been made to a borrower - The bank has excess reserve

= $6,000 - $5,000

= $1,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico