Answer:
29 cents or $0.29
Step-by-step explanation:
10 oz : 2.92
1 oz : X
X/2.92 = 1/10
X = 2.92/10
X = $0.292
Or 29.2 cents
Nearest cents, 29 cents
Answer:
$0.29/oz
Step-by-step explanation:
We want to find the unit price, which is basically just the cost of 1 ounce of toothpaste.
We know that 10 ounces is $2.92, so let's set up a proportion:
[tex]\frac{10}{2.92} =\frac{1}{x}[/tex], where x is the cost of 1 ounce
Cross-multiply:
10 * x = 2.92 * 1
10x = 2.92
x = 0.292 ≈ $0.29/oz
Hope this helps!