Respuesta :

Answer:

29 cents or $0.29

Step-by-step explanation:

10 oz : 2.92

1 oz : X

X/2.92 = 1/10

X = 2.92/10

X = $0.292

Or 29.2 cents

Nearest cents, 29 cents

Answer:

$0.29/oz

Step-by-step explanation:

We want to find the unit price, which is basically just the cost of 1 ounce of toothpaste.

We know that 10 ounces is $2.92, so let's set up a proportion:

[tex]\frac{10}{2.92} =\frac{1}{x}[/tex], where x is the cost of 1 ounce

Cross-multiply:

10 * x = 2.92 * 1

10x = 2.92

x = 0.292 ≈ $0.29/oz

Hope this helps!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico