On a field trip, there is a 55% chance of kids having pizza for lunch, a 20% chance of kids having tacos for lunch and a 11% chance of kids having pizza and tacos together for lunch. Are the two events "kids eating pizza" and "kids eating tacos" independent? Justify your answer.

Respuesta :

Answer:

Event A is having pizza for lunch and B having tacos for lunch. Since [tex]P(A \cap B) = P(A)P(B)[/tex], these two events are independent.

Step-by-step explanation:

Two events, A and B are independent, if:

[tex]P(A \cap B) = P(A)P(B)[/tex]

In this problem:

Event A: having pizza for lunch.

Event B: having tacos for lunch.

55% chance of kids having pizza for lunch

This means that [tex]P(A) = 0.55[/tex]

20% chance of kids having tacos for lunch

This means that [tex]P(B) = 0.2[/tex]

11% chance of kids having pizza and tacos together for lunch.

This means that [tex]P(A \cap B) = 0.11[/tex]

So

[tex]P(A \cap B) = P(A)P(B)[/tex]

[tex]0.11 = 0.55*0.2[/tex]

[tex]0.11 = 0.11[/tex]

Event A is having pizza for lunch and B having tacos for lunch. Since [tex]P(A \cap B) = P(A)P(B)[/tex], these two events are independent.

Answer:

The two events "kids eating pizza" and "kids eating tacos" are independent.

Step-by-step explanation:

Solution:-

- Denote the following events:

   Event ( P ) : kids having pizza for lunch

   Event ( T ) : kids having tacos for lunch

- We will interpret each and every statement given in terms of probability of defined events:

- There is a 55% chance of kids having pizza for lunch. Tells us the likely hood of kids having pizza for lunch - Event ( P ) ;

                    p ( P ) = 0.55

- There is a 20% chance of kids having Tacos for lunch. Tells us the likely hood of kids having Tacos for lunch - Event ( T ) ;

                    p ( T ) = 0.20

- A 11% chance of kids having pizza and tacos together for lunch. Tells us the likely-hood of two events occurring simultaneously:

                    p ( T & P ) = 0.11

- We have to investigate whether two defined events ( T ) and ( P ) are independent or not. The condition for independent events is given as:

                   p ( A & B ) = p ( A ) * p ( B )

- So for the data given to us:

                    p ( T & P ) = p ( P ) * p ( T )

                    p ( P ) * p ( T ) = 0.2*0.55 = 0.11

                    p ( T & P ) = 0.11

Hence,

- The two events Event ( P ) and Event ( T ) are independent events.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico