Respuesta :

Answer:

19.33°C

Explanation:

To find the value of T you use the following formula:

[tex]v=343+0.61T[/tex]

v: speed of sound

To calculate v you use:

[tex]v=\lambda f[/tex]

λ: wavelength = 0.651m

f:  = 545Hz

by replacing :

[tex]v=(0.651m)(545s^{-1})=354.79m/s[/tex]

Finally, by replacing in the first formula you obtain:

[tex]354.79=343+0.61T\\\\T=19.33\°C[/tex]

T = 19.33°C

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico