Respuesta :
Answer:
Explanation:
a). Gain on sale =$273000 - [$353000 - ($353000/10 × 3) ] = $25900
Accumulated depreciation adjustment:
Required = $353000/10 × 4 = $141200
Less:Reported = 273000/7 × 1 = $39000
Required increase = $102200
Depreciation expense = ($353000/10 × 3) - $102200 = $3700
Account title debit credit
Gain on sale of truck $25900
Truck $80000
Accumulated depreciation $105900
Accumulated depreciation $3700
Depreciation expense $3700
b).
Account title debit credit
Investment in softball $22200
Truck $80000
Accumulated Depreciation $102200
Accumulated depreciation $3700
Depreciation expense $3700
Answer:
A)
gain at disposal 25,900 debit
truck 80,000 debit
acc depreciation truck 105,900 credit
--to eliminate the sale--
acc dep truck 3,100 debit
depreication expense 3,100 credit
--to elimiante additional depreciation on the truck from subsidiary--
B) in the next year we also adjust for the additional depreciation:
acc dep truck 3,100 debit
depreication expense 3,100 credit
--to eliminate additional depreciation on the truck from subsidiary--
and, for the differnece n the truck valuation we reduce the retained earnings as the truck account keeps being recorded at 273,000 in the subsidiary accounting.
retained earnins 25,900 debit
truck 80,000 debit
acc depreciation truck 105,900 credit
--to eliminate the sale--
Explanation:
Pitcher receive cash for 273,000
Gives a truck with a book value of : 247,100
Therofe it recognize gain for: 25,900
353,000 / 10 = 35,300 depreciation expense
35,300 x 3 years = 105,900 accumulated depreciation
book value
353,000 - 105,900 = 247,100
We must re-enter the truck as if the sale didin't occur and eliminate the gain.
before sale value 353,000 after sale 273,000
toeliminate we must increase the truck by 80,000.
Also, we have to adjust the depreciation on the truck
the depreicaiton should continue to be 35,900
but hte subsidiary made record for:
273,000 / 7 = 39,000
So, we have to eliminate 3,100 depreciation expense.