7. (Sec. 7.2) In a survey of 2004 American adults, 501 of them said that they believed in astrology. (a) Calculate and interpret a confidence interval at the 95% confidence level for the proportion of all adult American adults who believe in astrology. (b) Calculate and interpret a 95% lower confidence bound for the proportion of all adult American adults who believe in astrology.

Respuesta :

Find the given attachments for complete answer

Ver imagen sahir9397
Ver imagen sahir9397

Answer:

The 95% confidence interval for the proportion for the American adults who believed in astrology is (0.23, 0.27).

This means that we can claim with 95% confidence that the true proportion of all American adults who believed in astrology is within 0.23 and 0.27.

Step-by-step explanation:

We have to construct a 95% confidence interval for the proportion.

The sample proportion is p=0.25.

[tex]p=X/n=501/2004=0.25[/tex]

The standard deviation can be calculated as:

[tex]\sigma_p=\sqrt{\dfrac{p(1-p)}{n}}=\sqrt{\dfrac{0.25*0.75}{2004}}=\sqrt{ 0.000094 }=0.01[/tex]

For a 95% confidence interval, the critical value of z is z=1.96.

The margin of error can be calculated as:

[tex]E=z\cdot \sigma_p=1.96*0.01=0.0196[/tex]

Then, the lower and upper bounds of the confidence interval can be calculated as:

[tex]LL=p-E=0.25-0.0196=0.2304\approx0.23\\\\UL=p+E=0.25+0.0196=0.2696\approx 0.27[/tex]

The 95% confidence interval for the proportion for the American adults who believed in astrology is (0.23, 0.27).

This means that we can claim with 95% confidence that the true proportion of all American adults who believed in astrology is within 0.23 and 0.27.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico