Answer:
6370 J
Explanation:
By the law of energy conservation, the work done by the student would be the change in potential enegy from 1st floor to 3rd floor, or a change of 13 m
[tex]W = E_p = mgh [/tex]
where m = 50kg is the mass of the student, g = 9.8 m/s2 is the gravitational constant and h = 13 m is the height difference
[tex]W = 50*9.8*13 = 6370 J[/tex]