Respuesta :
Answer:
Allocated overhead= $266.66
Explanation:
The fixed machine cost would be allocated using an overhead absorption rate
OAR = Budgeted overhead for the period /Budgeted copies
= 2000/30,000
= $0.0667 per copy
Allocated overhead = OAR × actual copies produced
Allocated Overhead for Accounting department
= $0.0667 × 4,000
= $266.66
Answer:
The accounting Department allocate $222 dollar of fixed cost durign the month.
Explanation:
the fixed cost will be allocate considering the expected copies for each departement:
30,000 technical
6,000 accounting:
36,000 total expected
$2,000 / 36,000 = 0,0555
Then, during the month the accounting department makes 4,000 copies
so it alllocate: 4,000 x 0.0555 = 222