Answer:
[tex]\alpha = \frac{1}{ (\mid BD \mid )}[/tex], (plug in the value of BD to get the answer, you did not provide it in your question)
Explanation:
Absolute acceleration of point B, [tex]a_{B}[/tex] = 4 m/s²
Absolute acceleration for point D, [tex]a_{D}[/tex] = 3 m/s²
Acceleration of point B relative to D in the normal direction BD, [tex](a_{BD}) _{n}[/tex] = 0 (the cable moves with constant velocity)
Acceleration of point B relative to D in the tangential direction to BD, [tex](a_{BD})_{t}[/tex] = ?
The equation for the relative acceleration for the motion between B and D:
[tex]a_{B} = a_{D} + (a_{BD})_{n} + (a_{BD})_{t}\\4 = 3+ 0+ (a_{BD})_{t}\\ (a_{BD})_{t} = 1 m/s^{2}[/tex]
To determine the angular acceleration of the beam
[tex]a = \alpha (\mid BD \mid )\\\alpha = \frac{a}{ (\mid BD \mid )} \\\alpha = \frac{1}{ (\mid BD \mid )}[/tex]
Note: You did not provide the value for the distance between B and D, this value is needed to calculate the angular acceleration. Plug in the value for BD and get your answer