BSW Corporation has a bond issue outstanding with an annual coupon rate of 7 percent paid quarterly and four years remaining until maturity. The par value of the bond is $1,000. Determine the fair present value of the bond if market conditions justify a 14 percent, compounded quarterly, required rate of return.

Respuesta :

Answer:

$788.35

Explanation:

For computing the fair present value we need to apply the present value formula which is to be shown in the attachment below:

Given that,  

Future value = $1,000

Rate of interest = 14%  ÷ 4 = 3.5%

NPER =  4 years × 4 = 16 years  

PMT = $1,000 × 7% ÷ 4 = $17.5

The formula is shown below:

= -PV(Rate;NPER;PMT;FV;type)

So, after applying the formula, the fair present value is $788.35

Ver imagen andromache
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico