Answer:
The separation distance between the two charges must be 82704.2925 m
Explanation:
Given:
Two negative charges that are both q = -3.8 C
Force of 19 N
Question: How far apart are the two charges, s = ?
First, you need to get the electrostatic force of this two negative charges:
[tex]F=\frac{kq}{s^{2} } \\s=\sqrt{\frac{kq}{F} }[/tex]
Here
k = electric constant of the medium = 9x10⁹N m²/C²
Substituting values:
[tex]s=\sqrt{\frac{9x10^{9}*(-3.8)^{2} }{19} } =82704.2925m[/tex]