Respuesta :

Answer:

2.53x10⁻³g of Ca(ClO₄)₂

Explanation:

It is possible to convert formula units to moles using Avogadro's number and then, these moles to grams with molar mass, thus:

6.37x10¹⁸F.U. ₓ (1mole / 6.022x10²³F.U.) = 1.06x10⁻⁵ moles of Ca(ClO₄)₂

Molar mass of Ca(ClO₄)₂ is:

1 Ca = 1×40.08g/mol = 40.08g/mol

2 Cl = 2×35.45g/mol = 70.90g/mol

8 O = 8×16g/mol = 128g/mol

Molar mass:

40.08g/mol + 70.90g/mol + 128g/mol = 238.98g/mol

Thus, mass of 1.06x10⁻⁵ moles of Ca(ClO₄)₂ is:

1.06x10⁻⁵ moles of Ca(ClO₄)₂ × (238.98g/mol) = 2.53x10⁻³g of Ca(ClO₄)₂

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico