Respuesta :

Answer:

1 mol / cm³

Explanation:

Mass of solute = 90g

Volume of solvent = 500mL

1mL = 1cm³

500mL = 500cm³

Molarity = no. Of moles of solute / volume of solvent

No. Of moles of solute = mass / molarmass

Molar mass of glucose C₆H₁₂O₆ = [(12*6) + (1*12) + (16*6)]

Molar mass of glucose = (72 + 12 + 96) = 180g/mol

No. Of moles of glucose = 90 / 180 = 0.5 moles

If 0.5 moles is present in 500cm³

X moles will be present in 1000cm³

= (1000 * 0.5) / 500

= 1 mol/cm³

The molarity of glucose is 1 mol/cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico