A certain medication comes in the form of a capsule, as
shown below. The fluid inside the capsule contains
several ingredients, including the active medication.
4 mm
nearest tenth.
V= mm3
If the density of the active medication in the liquid is
0.7 mg/mm3. how many milligrams of the active
medication are in one capsule? Round to the nearest
tenth.
mg
5.6 mm

Respuesta :

Answer:

V= 103.9 mm^3 and 72.7 mg

Step-by-step explanation:

Reasons

Answer:

hi thereee

the answer would be

V=103.9

V=72.7

hope this helps :)

Step-by-step explanation:

i just did the assignment

Ver imagen taytaybear76
ACCESS MORE
EDU ACCESS