A typical stop sign is in the shape of a regular octagon. The length of a side of a stop sign is 38.7 centimeters, and the radius is 50.6 centimeters. Calculate the area of the stop sign to the nearest square centimeter.

Respuesta :

Answer:

7231cm^2

Step-by-step explanation:

Please kindly check the attached file for explanation.

Ver imagen ifesynwajesuschrist

Answer:

The area of the octagon stop sign to the nearest square centimetres is 187 cm²

Step-by-step explanation:

The stop sign is in the shape of a regular octagon, therefore, the area is given by the following relation;

Area of regular octagon = 2 × (Side Length)² × (1 + √2)

Where:

Side Length = 38.7 cm

Area of regular octagon = 2 × 38.7 × (1 + √2) = 186.86 cm²

The area of the octagon stop sign = 186.86 cm²

The area of the octagon stop sign to the nearest square centimetres = 187 cm².

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico