Answer:
The average speed of the ladybug from t = 1 second to t = 3 seconds is 4 m/s.
Step-by-step explanation:
The distance d that a ladybug travels over time t is given by :
[tex]d(t)=t^2-2t+2[/tex]
Here,
d is in inches
t is in seconds
Let v is the speed of the ladybug. It is given by :
[tex]v=\dfrac{d(t)}{t}\\\\v=\dfrac{d(t^2-2t+2)}{dt}\\\\v=2t-2[/tex]
At t = 1 second, v = 2(1) -2 = 0
At t = 3 seconds, v = 2(3) -2 = 4 m/s
So, the average speed of the ladybug from t = 1 second to t = 3 seconds is 4 m/s.
The average speed of the ladybug from t = 1 second to t = 3 seconds is 2 inches/second.
Given distance is: [tex]d (t) =t^2 - 2t +2[/tex]
At t = 1 second, [tex]d (1) =1^2 - 2(1) +2=1[/tex]
At t = 3 seconds, [tex]d(3)=3^2 - 2(3) +2=5[/tex]
So, the average speed of the ladybug from t = 1 second to t = 3 seconds is [tex]\frac{v\left(3\right)-v\left(1\right)}{3-1}=\frac{5-1}{2}=\frac{4}{2}=2[/tex] inches/second.
Find out more information about the average speed here:
https://brainly.com/question/4931057